Leasing af båd til erhverv i Danmark

Når du vil lease en båd, handler det ikke kun om finansiering. Det handler også om at vælge den rigtige båd, få styr på ejerforhold, kende de løbende udgifter og have et værksted i ryggen, når båden skal serviceres eller repareres. Det er netop her, Kenns Biler og Både bliver en relevant samarbejdspartner for virksomheder.
Kenns Biler og Både tilbyder leasing af båd til erhverv i Danmark og kan også hjælpe med forhåndsgodkendelse. Du får adgang til en virksomhed, der både sælger nye og brugte både, bådmotorer, vandscootere, marineudstyr og samtidig driver stort marineværksted og glasfiber værksted under samme tag.
Leasing af båd hos Kenns Biler og Både giver din virksomhed én samlet løsning
Hos Kenns Biler og Både kan du samle bådvalg, leasingaftale, rådgivning og efterfølgende service ét sted. Det gør processen mere overskuelig, især hvis du vil undgå at koordinere mellem forhandler, finansieringspartner og værksted hver for sig.
Vi hjælper virksomheder, der overvejer leasing af ny eller brugt båd, og som vil have en løsning, der passer til den måde, båden faktisk bruges på. For nogle handler det om transport, fiskeri, udlejning, arbejdsopgaver på vandet eller repræsentative formål, hvor driftssikkerhed og dokumentation betyder ekstra meget.
- Du får én kontaktflade til både valg af båd, leasingramme og plan for drift/vedligehold.
- Du kan tænke båd, motor og udstyr sammen som én samlet løsning.
"Kenns Biler og Både tilbyder bådleasing og mulighed for at blive forhåndsgodkendt til både, motorer, vandscootere, bil og tilbehør."
Kenns Biler og Både arbejder med et bredt udvalg af både, herunder blandt andet Fjordjollen, Yamarin, Buster, Ryds, Rodman, Pioner, Poca, Grand RIB, Suncraft og YAM gummibåde. Virksomheden har også speciale i motoryachts, så du kan få sparring, hvis behovet ligger i den større og mere udstyrstunge ende af markedet.
Bådleasing til erhvervskunder i Danmark
Leasing kan være relevant, når virksomheden ønsker forudsigelighed i økonomien og en aftale, der passer til likviditet og investeringsplaner. I mange tilfælde gør leasing det lettere at planlægge en løsning uden at binde hele kapitalen på én gang.
Kenns Biler og Både hjælper erhvervskunder med forskellige behov. Nogle kommer for en mindre arbejdsbåd, andre for en motorbåd, RIB eller en løsning, hvor båd, motor og relevant udstyr skal hænge sammen i én samlet handel.
- Løsninger kan tilpasses efter brugsscenarie, driftstimer og praktiske krav i virksomheden.
- Der kan tænkes i helhed: bådtype, motorvalg, udstyrspakke og servicebehov.
"Kenns Biler og Både kombinerer salg af nye og brugte både med marineværksted og glasfiber værksted under samme tag."
Hvis du kigger på brugte både, er servicehistorik særlig vigtig. Her er det en fordel, at Kenns Biler og Både ikke kun formidler aftalen, men også arbejder med service og reparation i praksis, så dialogen om bådens historik og fremtidige vedligeholdelse bliver mere konkret.
- Fokus på dokumentation og historik kan mindske risikoen for uforudsete driftsomkostninger.
- En realistisk plan for vedligehold gør det nemmere at holde båden operationel i hverdagen.
Forhåndsgodkendelse og leasing med eller uden udbetaling
En stor del af værdien i bådleasing ligger i afklaringen tidligt i forløbet. Kenns Biler og Både tilbyder forhåndsgodkendelse, så du hurtigere kan se, hvilke rammer der er realistiske, før du bruger tid på den endelige løsning.
Kenns Biler og Både tilbyder finansiering og leasing i samarbejde med partnere, herunder Santander. Ifølge virksomhedens egne oplysninger kan der være løsninger med eller uden udbetaling, og finansiering eller leasing kan gå op til 10 mio. kr., afhængigt af den konkrete aftale.
"Hos Kenns Biler og Både kan finansiering og leasing tilbydes med eller uden udbetaling op til 10 mio. kr."
Det giver et bedre beslutningsgrundlag, uanset om virksomheden ser på en mindre arbejdsbåd, en større motorbåd eller en samlet pakke med motor og udstyr. I stedet for at starte med usikre antagelser om pris og ydelse, kan du få afklaret niveauet tidligt og styre videre derfra.
Leasing af ny båd over 7,5 meter kræver styr på moms og ejerforhold
Hvis du ser på leasing af en ny båd over 7,5 meter, især på tværs af EU-grænser, er momsforhold ikke noget, du bør opdage sent i processen. Skattestyrelsen behandler nye både over 7,5 meter som nye transportmidler, og der kan være særlige krav til håndtering af moms, afhængigt af om virksomheden er momsregistreret, og hvordan handlen er skruet sammen.
Reglerne er konkrete. Skattestyrelsen oplyser blandt andet, at anmeldelse med faktura skal ske senest 14 dage efter transportmidlets ankomst til Danmark, og at dagskursen på ankomstdagen anvendes ved kursomregning. Det er derfor vigtigt, at konstruktionen omkring køb, leasing og eventuel købsoption bliver gennemgået ordentligt, før aftalen falder på plads.
Der findes også afgørelser, hvor ejerforholdet i en leasingmodel har været afgørende. I en skattesag om grænseoverskridende leasing af en ny båd på over 7,5 meter lagde retten vægt på, at ejerråderetten først overgik ved udnyttelse af købsoptionen. Det ændrer ikke ved, at hver sag skal vurderes konkret, men det viser tydeligt, at bådleasing ikke kun er et spørgsmål om månedlig ydelse.
Kenns Biler og Både gør det lettere at få de rigtige spørgsmål på bordet tidligt, når leasingaftalen berører nye både, EU-handel eller særlige ejerforhold. Vi erstatter ikke din revisor eller juridiske rådgiver, men vi hjælper dig med at identificere, hvornår en sag kræver ekstra afklaring, så du undgår dyre misforståelser senere.
- Ved internationale handler kan korrekt proces og timing være afgørende for økonomien i aftalen.
- Tydelighed om ejerforhold og optioner mindsker risikoen for efterfølgende tvister eller fejl.
Marineværksted, glasfiber værksted og forsikringsarbejde gør hverdagen enklere
En leasingaftale fungerer bedst, når det også er enkelt at holde båden i drift. Derfor er det en styrke, at Kenns Biler og Både ikke kun arbejder med salg og leasing, men også med marineværksted, glasfiber reparationer og forsikringsarbejde for alle forsikringsselskaber.
Det betyder noget i praksis. Hvis båden skal serviceres, have udbedret en skade eller håndteres i forbindelse med en forsikringssag, har du allerede en samarbejdspartner, der kender marineområdet og kan tage over, når der skal ske noget konkret.
Kenns Biler og Både håndterer også vurderingssager samt syn og skøn af motorbåde. For virksomheden giver det ekstra tyngde at vælge en partner, der arbejder med både gennem hele livscyklussen og ikke kun frem til underskriften på leasingaftalen.
- Drift og vedligehold kan planlægges mere konsekvent, når værksted og leverandør hænger sammen.
- Ved brugte både understøtter værkstedsdialogen fokus på servicehistorik og fremtidige vedligeholdelsesbehov.
Når Kenns Biler og Både er det rigtige valg til erhvervsleasing af båd
Kenns Biler og Både er et stærkt match, når din virksomhed vil have mere end en standard finansieringsløsning. Det gælder især, hvis du kan genkende én eller flere af disse situationer:
- Du vil samle flere led ét sted: båd, motor, leasing, værksted og efterfølgende service.
- Du vil have hurtigere afklaring: mulighed for forhåndsgodkendelse gør det lettere at planlægge næste skridt.
- Du ser på ny båd eller EU-relateret handel: særlige moms- og ejerforhold bør afklares tidligt.
- Du vil have en partner med driftsperspektiv: marineværksted, glasfiber værksted og forsikringsarbejde gør det lettere efter leveringen.
- Du overvejer brugt båd: servicehistorik og fremtidig vedligeholdelse bør gennemgås grundigt, især når båden skal bruges operationelt.
Hvis du vil vide, om leasing er den rigtige løsning for din virksomhed, så tag kontakt til Kenns Biler og Både. Vi hjælper med at afklare bådtype, budget, leasingmulighed og de praktiske forhold, så du kan komme videre med en løsning, der passer til jeres behov og økonomi.
